Kolster Olsztyn na Politechnice Warszawskiej

13 stycznia 2016 na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej odbyło się uroczyste otwarcie stanowisk dydaktycznych wyposażonych w urządzenia SRK produkcji Kolster Sp. z o.o. z Olsztyna. Spółka jest gotowa podjąć szerszą współpracę z uczelnią w zakresie dydaktyki oraz badań i rozwoju.

Laboratorium sterowania ruchem kolejowym Wydziału Transportu PW wzbogacone zostało o wykolejnicę WKN, zamek zwrotnicowy uniwersalny UZZ-1, zamek zwrotnicowy trzpieniowy EEZ-1, zamek zwrotnicowy ryglowy EEZ-3, zamek wykolejnicowy EEZ-5 oraz sponę iglicową EEZ-7. Na zajęciach praktycznych do dyspozycji studentów będą również dostępne napęd zwrotnicowy JEA-29, dławik torowy ILA-1302 i elektromagnes torowy ELT 103A.

Cenne doświadczenie dla studentów

– W imieniu władz wydziału chciałbym podziękować za urządzenia i modele elementów rzeczywistych, występujących na kolei. Są to urządzenia nowoczesne, co jest bardzo istotne. Pierwszym miejscem gdzie student może spotkać się z tą prawdziwą rzeczywistością jest dobrze wyposażone laboratorium, a drugim miejscem dobrze sprofilowana praktyka. Jestem pewien, że dobre wyposażenie laboratorium przyniesie korzyści studentom – powiedział prof. Krzysztof Zboiński, dziekan ds. współpracy z gospodarką Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej.

Zarząd spółki na spotkaniu z prof. Zboińskim, Radą Wydziału oraz studentami zapewnił o możliwości dalszego rozwoju współpracy w formie praktyk, staży oraz wspólnych badań nad innowacyjnymi systemami SRK projektowanymi aktualnie przez polskie przedsiębiorstwo z Olsztyna.

Kolster i Politechnika Warszawska chcą podjąć współpracę w zakresie prac badawczo-rozwojowych, jak też praktyk i prac dyplomowych.

– Z firmą Kolster liczę na współpracę na zasadzie wspólnych projektów od strony naukowo-badawczej, tematów prac dyplomowych, prac inżynierskich, ewentualnie w związku z rozwojem Centrum Certyfikacji Transportu Szynowego na wydziale oczekuję też współpracy w zakresie certyfikacji produktów firmy Kolster – mówi Wiesław Zabłocki prof. Politechniki Warszawskiej. – Współpraca przedsiębiorstw z nauką zależy od poziomu inwestycji na kolei. Jeżeli ten poziom jaki jest obecnie się utrzyma, to są szanse na owocne przedsięwzięcia – dodaje.

Więcej można przeczytać na stronie http://www.rynek-kolejowy.pl