Studenckie Koło Naukowe Nowoczesnych Technik Sterowania Ruchem Kolejowym „Balisa”

Studenckie Koło Naukowe Nowoczesnych Technik Sterowania Ruchem Kolejowym “Balisa” działa przy Zakładzie Sterowania Ruchem Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Zrzeszamy studentów naszego wydziału interesujących się tematyką kolejową, w szczególności studentów specjalności SRK, aczkolwiek nie tylko. Zajmujemy się szerzeniem i zgłębianiem wiedzy nt. różnych metod prowadzenia ruchu pociągów w oparciu o urządzenia oraz rodzajów urządzeń SRK i ich własności. Umożliwiamy i wspieramy osobisty oraz grupowy rozwój członków poprzez projekty naukowo-badawcze, prace teoretyczne i praktyczne w naszym laboratorium lub tworzenie publikacji naukowych oraz organizujemy wyjazdy na różne wydarzenia, targi i konferencje.

Działalność Koła

• udział w badaniach systemu ILTOR-PioP,
  • realizacja grantów – opracowanie i wykonanie stanowisk badawczo-dydaktycznych,
  • udział w projekcie budowy Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Kolejowego,
  • udział w Seminariach Koła Naukowego „Mechaników”,
  • udział w Dniu Otwartym Urzędu Transportu Kolejowego,
  • udział w Seminariach Instytutu Kolejnictwa,
  • udział w XXII Konferencji Naukowej „Pojazdy Szynowe 2016”,
  • udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Transport XXI wieku”,
  • udział w czatach z ekspertami PKP Polskie Linie Kolejowe,
  • udział w Seminarium dotyczącym Instrumentu „Łącząc Europę”.

Co roku bierzemy udział w międzynarodowych targach kolejowych w Gdańsku (Trako) i w Berlinie (InnoTrans). Organizujemy również wycieczki techniczne w inne, ciekawe miejsca, gdzie możemy rozwinąć swoje zainteresowania.

Na co dzień zajmujemy się realizacją projektów w ramach grantów. Przykładem takich prac jest stanowisko kontroli dyspozytorskiej „Sosna” oraz stanowisko badań komór sygnalizatorów przytorowych. Obecnie realizujemy projekt stanowiska badania licznika osi firmy Thales, jednak prawdziwe wyzwania dopiero przed nami!

"Balisa" rozwija się dzięki realizacji projektów technicznych i pogłębianiu wiedzy w zakresie technologii sterowania ruchem kolejowym. To my – studenci – jesteśmy napędem dzięki swej determinacji i ciekawości!

Zarząd:

•  Iga Samkowska – Przewodnicząca