NOC MUZEÓW NA WYDZIALE TRANSPRTU PW – 13.V.2023

Zapraszamy do odwiedzenia Wydziału Transportu PW w tegorocznej edycji Nocy Muzeów.

W programie:

Salon historyczny Klub Absolwenta SAiP PW (sala nr 4) w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, pl. Politechniki

"DZIEJE POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ NA POCZTÓWKACH, ZDJĘCIACH I EKSPONATACH" ze zbiorów dra inż. Sylwestra Gładysia.

12 maja 2023 roku (piątek):

- 14.00 - Otwarcie wystawy zbioru dot. Politechniki Warszawskiej,

- 18.00 - Prelekcja dra inż. Sylwestra Gładysia  nt. historii Uczelni.

13 maja 2023 (sobota):

- 17.00 – 23.00 – możliwość zwiedzania wystawy w trakcie trwania Nocy Muzeów.

 

 

13 maja 2023 r. (sobota, 18.00 – 21.00)

Wydział Transportu, Koszykowa 75

 

Warsztaty w laboratorium Organizacji Ruchu Kolejowego

JAK POCIĄG TRAFIA NA WŁAŚCIWE TORY?

Osoby zainteresowane transportem kolejowym i techniczną stroną organizacji ruchu pojazdów szynowych zapraszamy na specjalnie przygotowane warsztaty. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda praca dyżurnego ruchu, jak działają urządzenia sterowania ruchem kolejowym czy wreszcie spróbować swoich sił w prowadzeniu ruchu pociągów. Makieta kolejowa będąca na wyposażeniu laboratorium ma powierzchnię prawie 25m2 i jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Makieta zawiera linie normalnotorowe (skala H0) oraz linie wąskotorowe (skala N). Punkty ekspedycyjne zróżnicowane są pod względem wyposażenia technicznego i możliwości prowadzenia operacji ruchowych. Pojazdy wyposażone są w kamery i możliwe jest ich prowadzenie z wykorzystaniem tabletów i smartfonów. Komputerowy system sterowania ruchem kolejowym to wierne odwzorowanie systemu sterowania ruchem kolejowym funkcjonującego w Metrze Warszawskim.

 

Pokazy w laboratorium Materiałoznawstwa

CO SIĘ KRYJE W STALI?

Podczas pokazów w Laboratorium Materiałoznawstwa zostaną przedstawione metody badania właściwości fizycznych materiałów. Osoby uczestniczące w wydarzeniu będą miały okazję zbadać twardość metali metodą Brinella i Rockwella, w tym twardości szyn typu kolejowego i tramwajowego. Ponadto uczestnicy warsztatów będą mieli niepowtarzalną okazję obserwacji mikrostruktury stali, żeliw oraz metali kolorowych pod mikroskopem metalograficznym.

 

Warsztaty w Laboratorium Mechaniki Technicznej oraz Laboratorium Diagnostyki Technicznej

JAK ZROZUMIEĆ DYNAMIKĘ POJAZDU SZYNOWEGO I SAMOCHODOWEGO?

Osoby zainteresowane badaniem zjawisk towarzyszących eksploatacji środków transportu oraz dynamiką pojazdów szynowych i samochodowych zapraszamy na specjalnie przygotowane warsztaty. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się jak wyglądają badania eksperymentalne i symulacyjne elementów konstrukcyjnych suprastruktury i infrastruktury transportowej, skąd się biorą drgania i jak one wpływają na komfort oraz bezpieczeństwo eksploatacji środków transportu, a także czy towarzyszące nam na co dzień tarcie jest pożyteczne? Przedstawione zostanie również oprogramowanie komputerowe, służące do symulacyjnego badania dynamiki pojazdów szynowych i samochodowych. Zaprezentowane będą zarówno programy komercyjne, jak i te autorskie, opracowane przez pracowników Zakładu Budowy i Eksploatacji Środków Transportu Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej.

 

Noc Muzeów na PW 2023. Sprawdź szczegóły: https://www.pw.edu.pl/Aktualnosci/Noc-Muzeow-2023

NOC MUZEÓW NA WYDZIALE TRANSPRTU PW – 13.V.2023
  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 0/5 (0 votes cast)

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Log in or create a user account to rate this page.