Spotkanie Absolwentów pierwszego rocznika studiów na specjalności Organizacja i Sterowanie Ruchem Lotniczym

W dniu 30 września 2017 r. w auli gmachu Nowej Kreślarni odbyło się uroczyste spotkanie absolwentów pierwszego rocznika (1987-1992) studiów dziennych stacjonarnych spec. Organizacja i Sterowanie Ruchem Lotniczym na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

W spotkaniu uczestniczył Pan Prorektor ds. Ogólnych prof. dr hab. inż. Wojciech Wawrzyński oraz przedstawiciele Władz i kadry naukowo-dydaktycznej Wydziału Transportu PW w osobach: Pani Dziekan prof. dr hab. inż. Marianny Jacyny, Pani  Prodziekan ds. Studenckich dr hab. inż. Anny Stelmach, prof. PW, Pana Prodziekana ds. Nauki prof. dr hab. inż. Krzysztofa Zboińskiego, Pana Prodziekana ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką dr hab. inż. Mirosława Siergiejczyka oraz Pan prof. dr hab. inż. Andrzej Chudzikiewicz, Pan dr hab. inż. Mirosław Nader, prof. PW i Pracownicy obecnego Zakładu Inżynierii Ruchu Lotniczego, w osobach: Pani dr inż. Anna Kwasiborska, Pan dr. inż. Sylwester Gładyś i Pani mgr inż. Daria Jagieło.

Pani Dziekan prof. M. Jacyna serdecznie powitała Absolwentów, wyrażając satysfakcję z podjętej przez Nich inicjatywy i zapraszając Ich do udziału w uroczystościach związanych z 25-leciem Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej.

zdjęcie

Fot. 1. Powitanie uczestników spotkania przez Panią Dziekan prof. dr hab. inż. Mariannę Jacynę

Pan prof. A. Chudzikiewicz podkreślił wartość takiej inicjatywy i przekonanie o celowości jej kontynuacji i propagowania w szerszych kręgach absolwenckich, jak również wyraził satysfakcję, z liczności grupy przybyłych na spotkanie Absolwentów (Fot. 3.).

Pan Prorektor prof. W. Wawrzyński zachęcał zebranych Absolwentów do otwierania przewodów doktorskich, zwracając uwagę na szczególną wartość prac naukowych podejmowanych na podstawie doświadczeń praktycznych. Przypomniał również zebranym Absolwentom o zbliżającym się terminie (już, za następne 25 lat) złożenia wniosku o przyznanie Złotego Dyplomu.

Pan prof. M. Nader – Pełnomocnik Rektora ds. Dziedzictwa PW swoim wystąpieniem zapoznał zebranych z historią szkolnictwa technicznego w Polsce oraz historią i tradycjami Politechniki Warszawskiej.

zdjęcie

Fot. 2. Odznaka SLKMSPW

Historię powstania i działalności Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Studentów PW i Zespołu Konstruktorskiego RWD wpisaną w mury Nowej Kreślarni, gdzie zbudowano pierwsze samoloty, przypominał zebranym Pan dr inż. Michał Kozłowski.

Pan prof. M. Nader uhonorował w szczególny sposób zebranych Absolwentów, ofiarowując odznakę Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Studentów PW – swoistą relikwię dla środowiska lotniczego, której depozytariuszem został Pan dr M. Kozłowski.

Pan dr S. Gładyś przypomniał zebranym postać i dorobek naukowo-dydaktyczny, zmarłego w 2016 r., Pana prof. dr hab. inż. Marka Malarskiego – twórcy specjalności i wieloletniego kierownika Zakładu SRL. Pamięć Pana prof. M. Malarskiego zebrani uczcili minutą ciszy.

W swoim kolejnym wystąpieniu Pan dr S. Gładyś przedstawił, sięgającą 1976 roku,  historię uruchomienia w ówczesnym Instytucie Transportu, z inicjatywy resortu transportu i Polskich Linii Lotniczych LOT,  kształcenia w spec. sterowanie ruchem lotniczym najpierw w trybie indywidualnego toku studiów, a od 1989 r. na studiach stacjonarnych.

Zamknięcia tej części spotkania dokonał Pan dr inż. Krzysztof Banaszek, który nawiązując do działalności Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Warszawskiej wystąpił z inicjatywą aktywizacji i integracji środowiska absolwentów spec. Sterowanie Ruchem Lotniczym.

Dalsze wspomnienia i dyskusje prowadzono w trakcie wspólnej kolacji w Sali Klubu Absolwenta PW
w Gmachu Głównym.

Znacząca większość Absolwentów – uczestników spotkania, od ukończenia studiów związana jest zawodowo z lotnictwem. Są dziś wysokiej klasy ekspertami i specjalistami osiągającymi znaczące sukcesy zawodowe i w większości zajmującymi wysokie stanowiska w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i zarządach portów lotniczych. Stanowią zintegrowaną na gruncie służbowym, ale również prywatnym grupę koleżeńską, czego dowodzi Ich tak liczny udział w spotkaniu (Fot. 3.).

W wyniku spotkania, Absolwenci podjęli postanowienia w sprawach:

• intensyfikacji współpracy z Wydziałem Transportu PW;
  • wspierania działalności Studenckiego Koła Naukowego Transportu Lotniczego, prowadzonej pod hasłem „z miłości do lotnictwa”;
  • dalszej aktywizacji i integracji społeczności absolwenckiej, we współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół PW;
  • czynnego udziału w działaniach na rzecz kultywowania lotniczego dziedzictwa historycznego PW i wsparcia uroczystości obchodów 25-lecia przekształcenia w 1992 r. uchwałą Senatu PW dotychczasowego Instytutu w pełnoprawny Wydział Transportu.

Fot. 3. Absolwenci OiSRL’92 – uczestnicy spotkania; od dołu / od lewej: Krzysztof Banaszek, Artur Kinowski, Janusz Wojciechowski, Mariusz Krzyżanowski (Absolwent’93), Michał Kozłowski, Piotr Zawisza, Leszek Wojtyński, Krzysztof Kalaman, Piotr Okienczyc, Dariusz Gołębiewski, Dariusz Skupiński, Dariusz Zdrojewski.